درخت سبز کیش اینگونه بوجود آمده است . در انتهای طولانی ترین مسیر آبرفتی باستانی کیش، آب‌های سطحی به قسمتی از منطقه شمالی جزیره که به دره پرتغالی‌ها معروف بوده سرازیر می‌شوند، لذا این منطقه از سرسبزی خاصی برخوردار می باشد. در اطراف یکی از کهنسال‌ ترین درختان لور جزیره، مجموعه درخت سبز احداث شده است.

هیبت افسانه ای درخت سبز کیش

درخت سبز کیش به دلیل سرسبزی محوطه ساختمان‌های اطرافش، نرده‌های چوبی و پیاده‌ روهای این مجموعه، مناطق شمالی کشور را تداعی می‌کند. اما یکی از عواملی که سیاحت‌کنندگان را به این نقطه می‌کشاند، هیبت افسانه‌ای درخت سبز است. درخت سبز کیش کهنسال‌ ترین درخت «لور» جزیره بوده و احتمالا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر دارد.

درخت سبز کیش بر شاخه هایش، گره هایی با نخ یا پارچه زده شده که در نگاه اول آن را نوعی از مقدسات می نمایاند. گروهی از مردم عقیده دارند که این درخت شگون دارد و به همین دلیل به قصد برآورده شدن نیازشان پارچه‌هایی به شاخه‌های آن می‌بندند.

مجموعه درخت سبز کیش و جاذبه های آن

مجموعه درخت سبز با آلاچیق‌های زیبا و محل های متعدد پخت کباب برای استراحت و بازدید رایگان گردشگران بازسازی شده است و مسیر های پیاده رو با چراغ‌های فانوسی شکل در میان فضای همیشه سبز با گل های کاغذی رنگارنگ، شما را به سوی جاذبه اصلی این مجموعه می‌برد.

درخت سبز کیش در مجموعه خود نمازخانه، رستوران فصلی، بوفه و سرویس بهداشتی دارد. مجموعه درخت سبز در مجاورت دو جاذبه مهم گردشگری کیش واقع شده و دارای دو درب ورودی می باشد. یک درب آن با ورودی جاذبه گردشگری شهر باستانی حریره مشترک و ورودی دیگر آن در مجاورت آب انبار سنتی است.

در مجاورت درخت سبز کیش شهر باستانی حریره و آب انبار سنتی وجود دارد که تنها با چند دقیقه پیاده روی می توان از این مکان ها دیدن کرد. درخت لور یا انجیر معابد، معروفترین درخت جزیره است. این نوع درخت در نواحی جنوبی ایران رشد می کند.

پوست کهنسال درخت سبز کیش و برگ‌ها، ریشه‌ هایش که از بدنه اصلی آن آویزان هستند، آن را از سایر انواع درختان متمایز می‌سازد. ریشه این درختان طوری رشد می کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می‌افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کنند.

بیشتر بخوانید :
منابع :